Za blastocystozę odpowiada pasożyt Blastocystis hominis, a jednym z największych problemów generowanych przez wspomnianą chorobę jest ten, że mamy w jej przypadku do czynienia ze schorzeniem, które najczęściej nie daje charakterystycznych objawów. Owszem, pacjenci uskarżają się bóle brzucha, problemy z biegunkami i spadek masy ciała, są to jednak objawy typowe dla wielu schorzeń przewodu pokarmowego.
Zarażenie się blastocystozą nie jest trudne, najczęściej wystarczy bowiem brak troski o przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Co ważne, do zakażenia często dochodzi podczas wizyt składanych w krajach rozwijających się, a więc tych o obniżonym standardzie higieniczno-sanitarnym. Rozpoznanie pasożyta jest możliwe przede wszystkim w oparciu o wyniki badaniu kału, nie jest jednak łatwym zadaniem.
Blastocystis hominis ma wiele form i łatwo pomylić go z innymi pasożytami układu pokarmowego. Dobrą wiadomością jest to, że blastocystoza jest chorobą stosunkowo łatwą do wyleczenia dzięki stosowaniu farmaceutyków.