Kamienie żółciowe są twardymi złogami, które tworzą się w pęcherzyku żółciowym znajdującym się na dolnej powierzchni wątroby, w prawym podżebrzu. Na ogół kamienie powstają z kryształów cholesterolu, czasami zaś z soli żółciowych wytwarzanych w wątrobie i magazynowanych w pęcherzyku.
Do napadu kolki żółciowej dochodzi wskutek zablokowania przez kamień odpływu żółci z pęcherzyka lub przewodów żółciowych do dwunastnicy. Występują wówczas silne bóle w nadbrzuszu, mdłości, wzdęcia, odbijania, poty i żółtaczka. Kamienie mogą być przyczyną zakażenia i ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego. Najczęściej jednak ich obecność nie daje żadnych objawów. Rozpoznania dokonuje się na podstawie objawów występujących podczas ataku oraz badań diagnostycznych: krwi, USG, RTG, a nawet tomografii komputerowej. Kamica bezobjawowa nie wymaga leczenia.
W nawracających napadach kolki najczęściej usuwa się pęcherzyk żółciowy (cholecystostomia), po czym żółć z wątroby przepływa bezpośrednio do jelit. Czasami nie usuwa się pęcherzyka, a kamienie rozbija falami ultradźwiękowymi (litotrypsja) lub rozpuszcza kwasem ursodeoksycholowym lub chenodeoksycholowym, który jednak musi być przyjmowany przez wiele lat, aby zapobiec nawrotom.