Zazwyczaj, gdy cierpimy na problemy z żołądkiem czy ogólnie układem pokarmowym, udajemy się przede wszystkim do gastrologa. On zleca dodatkowe badania, na podstawie których może zastosować odpowiednie leczenie.
Z tego powodu, gdy dostajemy skierowanie do gastroenterologa, zaczynamy obawiać się poważniejszych komplikacji w stanie naszego zdrowia. Warto jednak wiedzieć, jak wyglądają fakty oraz czy według wiedzy medycznej nasz strach jest w jakikolwiek sposób uzasadniony.
Co robi gastroenterolog?
Generalnie zakres działań gastroenterologa jest dokładnie taki sam jak klasycznego gastrologa – pojęcia te bowiem są używane wymiennie. Z tego powodu gastroenterolog zajmuje się przede wszystkim schorzeniami całego układu pokarmowego, zarówno w zakresie etiologii genetycznej, jak również hormonalnej czy innej.
Kiedy do gastroenterologa?
Do lekarza tego trzeba się udać w przypadku, gdy zaczynamy odczuwać poważne dolegliwości utrudniające nam normalne funkcjonowanie. Chodzi przede wszystkim o bóle brzucha i żołądka, kłopoty z załatwianiem, zgagę, mdłości, zaburzenia przyswajania składników odżywczych. W każdym z tych przypadków gastroenterolog dokona odpowiedniej diagnostyki i jej różnicowania, a potem wdroży leczenie.